Skóra wysuszona. Codzienny dyskomfort.
Nadmierna suchość skóry to częsty problem nie tylko pacjentów dermatologicznych (np. chorych na atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, egzemę).
Problem z nadmierną suchością skóry mają też pacjenci z cukrzycą, niedoczynnością tarczycy i innymi chorobami ogólnoustrojowymi, ale i osoby zupełnie zdrowe. Codzienne narażenie na działanie drażniących czynników środowiskowych (tj. wysoka lub niska temperatura otoczenia, niska wilgotność powietrza, klimatyzacja, centralne ogrzewanie, promieniowanie ultrafioletowe, detergenty itp.) jak i nieodpowiednia pielęgnacja skóry (np. długie lub gorące kąpiele, nadmiernie częste mycie i dezynfekcja skóry rąk, wysuszające kosmetyki ) nasilają problem.
Objawy suchej skóry nie zawsze są taki same. Czasem to tylko szorstka, matowa, pozbawiona blasku skóra, czasem łuszcząca się, popękana lub przypominająca „rybią łuskę”. Przesuszonej skórze mogą towarzyszyć uczucie ściągnięcia, czasem swędzenie, mrowienie lub pieczenie, często zwiększona wrażliwość na działanie czynników zewnętrznych (tj. niska temperatura otoczenia, chłodny wiatr, kosmetyki itp.). Problem suchej skóry to jednak nie tylko zmiana jej wyglądu, ale zaburzone funkcjonowanie bariery skórnej, której podstawową rolą jest zapobieganie utracie wody i ochrona przed przenikaniem niepożądanych substancji (czynników drażniących, alergenów) ze środowiska zewnętrznego. Przyczyną „wadliwej” ochrony skóry jest nieprawidłowa budowa tzw. płaszcza wodno-lipidowego, tj. zaburzony skład lipidów, niedobór substancji odpowiedzialnych za utrzymywanie wody w naskórku itp.
Niezależnie od przyczyny suchości skóry, podstawą jest właściwa i systematyczna pielęgnacja EMOLIENTAMI, czyli dermokosmetykami o działaniu nawilżająco- natłuszczającym. Nie każdy emolient jest taki sam, dlatego wybór odpowiedniego preparatu zależy od aktualnej potrzeby skóry.
W skład emolientów wchodzą tzw. humektanty czyli substancje wiążące wodę w naskórku (np. kwas hialuronowy, glicerol, mocznik), substancje okluzyjne (np. wazelina, parafina) tworzące warstwę ochronną zapobiegającą utracie wody i substancje lipidowe (np. ceramidy, cholesterol) odpowiadające za rekonstrukcję bariery ochronnej skóry. Rolą emolientów jest odbudowa uszkodzonego płaszcza hydro-lipidowego (uzupełnienie niedoborów lipidów powierzchniowych i międzykomórkowych, zmniejszenie przeznaskórkowej utraty wody) i przywrócenie prawidłowej budowy i funkcji skóry, co zapewnia ochronę przed alergenami i detergentami. Systematyczne ich stosowanie powoduje, że objawy suchej skóry ustępują lub znacznie zmniejszają się. Poza tym emolienty wykazują pewne działanie przeciwświądowe i przeciwzapalne, co jest szczególnie istotne u pacjentów z przewlekłymi chorobami skóry, tj. AZS, egzema, łuszczyca. Regularne stosowanie nie tylko poprawia stan skóry, ale zmniejsza częstość nawrotów choroby, a tym samym konieczność stosowania leków.
Właściwa pielęgnacja skóry suchej obejmuje zarówno odpowiednie mycie ciała (krótkie, „ prysznicowe” kąpiele w temperaturze 27-30 °C, nie samą wodą lub tradycyjnymi mydłami czy silnie pieniącymi się płynami do kapieli, ale odpowiednimi preparatami bez zapachów, barwników i konserwantów, o pH ok. 5,5- 6,0) i delikatne oczyszczanie skóry, jak i właściwie dobrane kosmetyki do stosowania na skórę. Pamiętając, że skóra sucha to często skóra wrażliwa najlepszym wyborem będą hypoalergiczne preparaty z minimalną ilością składników, ale i ograniczoną do niezbędnego minimum ilością zapachów, konserwantów i emulgatorów. Na dzień zalecane są lekkie kremy nawilżające (zawierające tzw. humektanty czyli składniki wiążące wodę w naskórku: mocznik, kwas mlekowy, aminokwasy, kwas hialuronowy) z odpowiednim SPF, na noc należy stosować kremy odżywcze o bogatszym składzie (z ceramidami, kwasami tłuszczowymi), które uszczelniając barierę naskórkową zatrzymują wodę w naskórku zapewniając skórze odpowiednie nawilżenie. Jeśli podstawowa pielęgnacja nie jest warto stosować dodatkowo maseczki nawilżająco-odżywcze 1- 2 x w tygodniu.
Pamiętajmy, nie każdy kosmetyk „do skóry suchej” będzie odpowiedni dla każdego. Właściwy wybór zależy przede wszystkim od nasilenia objawów (np. jeśli skóra jest szorstka i delikatnie przesuszona skóra- właściwym wyborem będzie krem nawilżający, jeśli jest bardzo sucha, popękana- należy zastosować maść natłuszczającą), ale istotne znaczenie mają też inne czynniki, tj. wiek, okolica skóry, choroby towarzyszące i pora roku.