Profilaktyka odleżyn 1-go stopnia
Opieka nad pacjentem unieruchomionym to duże wyzwanie zwłaszcza dla najbliższych. Rodzina, która zajmuje się chorym musi na co dzień zmierzyć się z wieloma trudnościami. Pozbawieni specjalistycznej wiedzy, praktyki czy profesjonalnego wsparcia, często nie radzą sobie z codziennymi obowiązkami. A tych jest naprawdę wiele.
Od zapewnienia dobrze zbilansowanej diety, poprzez odpowiednie ćwiczenia, a skończywszy na pielęgnacji skóry.
Podstawa to zdrowe żywienie
Dieta pacjenta unieruchomionego powinna być bogata w błonnik i białko. Owoce i warzywa muszą znaleźć się w jadłospisie chorego. Należy unikać przygotowywania potraw bardzo tłustych, smażonych i ostro doprawionych. Codzienne posiłki powinny być zatem lekkostrawne i podawane w mniejszych ilościach np. 4 razy dziennie. W zależności od tego w jakim stanie znajduje się nasz pacjent, trzeba posiłki odpowiednio podać. Dla osób starszych, czy mocno schorowanych, warto posiłek rozdrobnić lub np. przygotowywać zupy krem. To ułatwi przełykanie pokarmu.
Oczywiście dbajmy także o estetyczne podanie posiłku. Nawet jeżeli chory nie jest w stanie sam jeść, sprawmy aby posiłek był spożywany bez pośpiechu i w miłej atmosferze. Wykorzystajmy ten czas na chwilę rozmowy, a nawet wspólne posłuchanie interesującej książki. Jeżeli opiekujemy się chorym dzieckiem, warto opowiedzieć ciekawa bajkę czy wiersz, który zajmie małego pacjenta.
Odpowiednie przygotowanie łóżka
Bardzo ważne jest właściwe zadbanie o łóżko pacjenta unieruchomionego. Przede wszystkim musi być wygodne i właściwie zaścielone, bez zagięć czy szwów. Na prześcieradle nie powinno być też okruchów jedzenia, dlatego należy często zmieniać pościel i ścielić łóżko. Warto zaopatrzyć się także w:
- poduszki, dzięki którym oddzielimy kończyny (to pozwoli uniknąć wzajemnego ucisku)
- wałki lub zwinięte ręczniki, które umieścimy pod piętami leżącego
- specjalne podkłady pod pośladki
- materac przeciwodleżynowy
Pamiętajmy aby często zmieniać pozycję pacjenta np. co 2-3 godziny. Jeżeli nie ma ku temu przeciwskazań zdrowotnych dobrze jest także wykonywać specjalne ćwiczenia, oklepywać i masować skórę.
Co na odparzenia pieluszkowe i odleżyny?
Skóra pacjentów leżących powinna być szczególnie chroniona. U osób trwale unieruchomionych lub np. korzystających z protez, skóra narażona jest na odparzenia czy powstawanie odleżyn. Leczy się je bardzo trudno, dlatego należy stosować codzienną profilaktykę i delikatną higienę. Przede wszystkim regularnie oglądaj skórę i codziennie dbaj o przemycie ciała pacjenta, zwłaszcza w miejscach narażonych na czynniki drażniące np. kał czy mocz. Nie pocieraj skóry, tylko osuszaj ją bardzo delikatnie. Jeśli coś cię zaniepokoi np. pojawiający się rumień, sięgaj po preparaty na odleżyny. Postaraj się także odciążyć miejsca narażone np. zmieniając pozycję chorego i wietrząc często skórę.
Właściwa pielęgnacja
Jeżeli szukasz odpowiedniego preparatu do pielęgnacji skóry wybieraj kosmetyki specjalistyczne, które możesz zakupić w aptece. Najlepiej aby w składzie zawierały: ceramidy III, kwas mlekowy, składniki działające przeciwbakteryjnie np. Mikronizowane srebro BG. Sprawdzaj czy kosmetyk, który kupujesz ma odpowiednie pH (powinno być oznaczone na ulotce dołączonej do opakowania).
Pytaj, zapisuj, sprawdzaj
Podczas wizyty u lekarza, pielęgniarki czy rehabilitanta pytaj o wszystko i sporządzaj dokładne notatki. Najlepiej już przed wizytą przygotuj sobie pytania, które będziesz zadawać. Pytaj o wszystko co cię niepokoi, co obserwujesz. Jeżeli masz dostęp do Internetu korzystaj także z porad, które przygotowują np. pielęgniarki czy rehabilitanci. Z filmów instruktarzowych możesz nauczyć się np. jak przenosić chorego, nie obciążając swojego kręgosłupa, jak myć pacjenta unieruchomionego czy jak przygotowywać codzienne posiłki. Opieka nad pacjentem unieruchomionym to naprawdę duże wyzwanie, dlatego korzystaj z wszelkich ułatwień i produktów, które mogą ci pomóc.