Witamy w Akademii Belcura.

Tematy dotyczące skóry nurtują nas na co dzień. Chcemy by była piękna, nawilżona i elastyczna, a jeżeli cierpimy z powodu jej dysfunkcji, by przysparzała jak najmniej problemów.  W Akademii Belcura znajdziecie ciekawe artykuły naszych ekspertów na temat zarówno codziennej pielęgnacji jak i profilaktyki w przypadku takich dolegliwości jak atopowe czy pieluszkowe zapalenie skóry.

Akademia Belcura jest dla Was. Zapraszamy.

Jak radzić sobie z AZS w codziennym życiu?

AZS jest przewlekłą i nawrotową chorobą skóry, która dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych. Szacuje się, że w większości przypadków rozwija się do piątego roku życia i zwykle ustępuje po 7 roku życia. Zdarza się jednak, że do 20% pacjentów, którzy w dzieciństwie mieli AZS będzie w późniejszym wieku cierpiało no alergie kontaktowe. Może zdarzyć się także, że u części pacjentów w wieku dorosłym dojdzie do rozwoju alergicznego nieżytu nosa czy astmy oskrzelowej.  

Teoria, teorią jednak czym tak naprawdę jest AZS dla pacjentów? Przede wszystkim atopowe zapalenie skóry wiąże się z nasilonym świądem. Uporczywym świądem, który często uniemożliwia normlane funkcjonowanie i zaburza nocny odpoczynek. Bezsenność powoduje pogorszenie samopoczucia, zmniejszenie koncentracji, a także spadek odporności. To wpływa niekorzystnie zwłaszcza na najmłodszych pacjentów. Po nieprzespanej nocy dzieci są bardziej marudne, niespokojne, trudno skupić im się na zadaniach czy ćwiczeniach szkolnych. Również dorośli pacjenci gorzej funkcjonują w ciągu dnia.

Czytaj więcej …

Pieluszkowe zapalenie skóry PZS

Pieluszkowe zapalenie skóry (PZS) to częsty problem okresu niemowlęcego, czasem wywołujący duży niepokój u mam.

Co to jest pieluszkowe zapalenie skóry i dlaczego się pojawia?

Pieluszkowe zapalenie skóry to, najprościej mówiąc,  zmiany skórne związane z noszeniem pieluszki. Problem nie jest rzadki, bo objawy PZS, zazwyczaj łagodne, występują nawet u połowy niemowląt.  Przyczyną jest tzw. „wilgotne  środowisko” okolicy podpieluszkowej, a pojawianiu się zmian sprzyja zbyt rzadka zmiana pieluszek (drażniące działanie moczu i kału, pocieranie skóry przez mokrą pieluszkę).

 Czytaj więcej …

Skóra sucha i odwodniona kocha codzienną pielęgnację

Codzienna pielęgnacja skóry to zdanie, które wymaga najlepszych produktów. Zwłaszcza skóra sucha i odwodniona potrzebuje naszej szczególnej uwagi. Skóra sucha jest często mocno napięta, szorstka i może towarzyszyć jej łuszczenie się czy świąd. Natomiast skóra odwodniona, to skóra, której brakuje wody. Często jest to stan przejściowy mogący dotyczyć zarówno skóry suchej, tłustej jak i mieszanej.

Właściwa pielęgnacja

Niezależnie od tego z jakim problemem się borykamy codzienna pielęgnacja skóry to podstawa aby zachować jej zdrowie i młody wygląd na długie lata. Sięgaj po kosmetyki, które przede wszystkim zawierają w składzie:

Czytaj więcej …

Niedobór witamin a problemy skórne

Świąd, pieczenie, łuszczenie się skóry, zmęczony wygląd. To tylko niektóre z problemów z jakimi udajemy się po poradę do dermatologa. Przyczyn pogarszającej się kondycji skóry może być wiele, jednak często są one spowodowane nieprzestrzeganiem zasad zdrowej diety.

Zdrowa i zbilansowana dieta to oczywiście więcej niż tylko witaminy. Jednak warto poznać te z nich, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, w tym i na funkcjonowanie naszej skóry.

Czytaj więcej …

Profilaktyka odleżyn 1-go stopnia

Opieka nad pacjentem unieruchomionym to duże wyzwanie zwłaszcza dla najbliższych. Rodzina, która zajmuje się chorym musi na co dzień zmierzyć się z wieloma trudnościami. Pozbawieni specjalistycznej wiedzy, praktyki czy profesjonalnego wsparcia, często nie radzą sobie z codziennymi obowiązkami. A tych jest naprawdę wiele.

Od zapewnienia dobrze zbilansowanej diety, poprzez odpowiednie ćwiczenia, a skończywszy na pielęgnacji skóry.

Czytaj więcej …

Skóra wysuszona. Codzienny dyskomfort.

Nadmierna suchość skóry to częsty problem nie tylko pacjentów dermatologicznych (np. chorych na atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, egzemę).  Problem z nadmierną suchością skóry mają też pacjenci z cukrzycą, niedoczynnością tarczycy i innymi chorobami ogólnoustrojowymi,  ale i osoby zupełnie zdrowe.

Codzienne narażenie na działanie drażniących czynników środowiskowych (tj. wysoka lub niska  temperatura otoczenia, niska wilgotność powietrza, klimatyzacja, centralne ogrzewanie, promieniowanie ultrafioletowe, detergenty itp.) jak i nieodpowiednia pielęgnacja skóry (np. długie lub gorące kąpiele, nadmiernie częste mycie i dezynfekcja skóry rąk, wysuszające kosmetyki ) nasilają problem.

Czytaj więcej …